[:tr]Plastik Enjeksiyon Makinesi Nedir?[:]

[:tr]Plastik Enjeksiyon Makinesi Nedir?[:]

[:tr]Plastik Enjeksiyon Makineleri aynı zamanda enjeksiyon presi olarak da adlandırılır. Plastik ürünlerin üretimi için kullanılan bir makinedir. Plastik enjeksiyon makineleri enjeksiyon ünitesi ve mengene/kalıp ünitesi olarak iki ana bölümden oluşur.

Plastik Enjeksiyon makineleri yatay ya da dikey konumda kalıpları sıkıştırır. Piyasadaki makinelerinin çoğu yataydır, ancak yüksek basınç gerektiren büyük ürünlerin üretiminde dikey makineler kullanılır. Bazı dikey makineler  kalıbın sabitlenmesini gerektirmez. Enjeksiyon makinesinin kalıplarını sabitleme için yaygın olarak sabit vidalar veya kelepçeler kullanır, çok fazla kalıp değişimi gerektiren tesislerde kalıplar manyetik kelepçeler yardımıyla veya hidrolik yordamıyla sabitlenir.

Kalıpta ürünün bulunduğu kısım ürün gözü olarak adlandırılır. Kalıp tasarımcıları bu gözden ürünün çıkışını sıcak yolluk yada soğuk yolluk olarak seçer. Soğuk yolluk kalıp içine oyulmuş basit bir kanaldır. Bu tarz kalıplarda yolluk ürünle birlikte soğutulur ve çıkışı sağlanır. Sıcak yolluk sistemi daha komplike bir yöntemdir. Sıcak yolluk ile üretim yapıldığında ürün soğutma safhasında dahi yolluk kısmı sıcak tutulur. Ürün yolluksuz olarak çıkartılır sonra, sıcak yolluk olarak kalan plastik bir sonraki işleme enjekte edilir.

Plastik Enjeksiyon Makinesi Türleri
Makineler genel olarak kullanılan ağırlıklı enerji türüne göre sınıflandırılır; hidrolik, elektrikli ve hibrit.

Hidrolik enjeksiyon makineleri 1983 yılına kadar piyasada bulunan tek seçenektir. Bu tarihde “Nissei” firması ilk tam elektrikli makinesini tanıtmıştır. Hidrolik enjeksiyon makineleri japonya hariç  makineler, yaklaşık olarak kesin olmasa da, Japonya hariç dünyanın en baskın türü vardır.

Elektrik makine teknolojisi enerji tüketimini düşürerek işletme maliyetlerini azaltır ve aynı zamanda hidroliğin yol açabileceği sorunları ortadan kaldırır. Elektrik makineler daha hızlı, daha sessiz olarak çalışır. Bu tip makineler yüksek doğruluk sunmasına karşın standart makinelere göre daha pahalıdır.

Hibrit plastik enjeksiyon makineleri hidrolik ve elektrikli sistemlerin en iyi özelliklerinden yararlanarak düşük maliyetler hedeflenerek üretilmiştir. Fakat gerçekte bir standart hidrolik makine ile enerji tüketimi arasında çok büyük farklar yoktur.[:]

Bu gönderiyi paylaş